Doğum Parası Nereden Alınır?

0
207
Sitemizde ki makaleler uzman ekiplerimiz tarafından yazılmıştır. Fikir Kolik...

Doğum yaklaştıkça doğum parası nereden alınır sorularına olan ilgide çoğalmış olur. Çalışıyor olan ve doğumuna az kalan birçok anne adayı bu soruya yanıt bulmaya çalışıyorlar. Özellikle doğum zamanında izin alacak olan anneler bu tarz konularda çok sık soru sormaktalar. Doğum parası ne zaman ve nereden alınır gibi soruları sıklık ile duymaktayız. Araştırıp doğumdan önce bilgi edinmekte de fayda var. Aile bakanlığı bu tarz konular ile ilgilenen ve bu konuları açıklığa kavuşturan mercidir. Şartları ve hangi anne adaylarının bu ücreti alabileceğini de aile bakanlığı açıklamakta.

Doğum iznine çıkmış olan ve doğumu gerçekleşmiş olan tüm anneler bu paradan yararlanabilecekler. Ayrıca yardım parası almak isteyen anne adayları Doğum parası yardım şartları yardım almalarına uygun ise bu yardımı mutlaka alacaklar. Başvuru için uygun şartların tamamını tamamlayıp başvuru yapmanız da yardımı almanın ön kuralları içerisinde bulunmakta. Devletin bu tarz yardımları vermeleri genç nüfusu arttırmaktır. Başvuru şartı ise başvuru evrakları içerisinde mevcut olmakta.

Doğum Parası Almak İçin Ne Yapmalıyım?

İlk önce yapılması gereken kural Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığına başvuru yapmak olacak. Kamuda çalışıyorsanız yada memursanız çalışmış olduğunuz kuruma da başvuru gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru yapmak en öncelikli şarttır. Başvuru için gerekli olan tüm evraklar Aile Ve Sosyal Bakanlıklar kurumu tarafından açıklanmakta.  En ince ayrıntıya kadar buradan evrakları öğrenme şansını elde edebilirsiniz.

Doğum Parası İçin Gerekli Evraklar

  1. Nüfus cüzdanınız
  2. Hastahanenin size verdiği doğum belgesi mutlaka gereklidir.
  3. Bebeğin sağ olması
  4. Düşük yapıldığı taktirde para alınmaz.

Doğum Parasından Kimler Faydalanabilir?

Türkiye vatandaşı olan her anne bu paradan yararlanır. Eğer herhangi birinin adına yada her hangi birinin çocuğunun adına başvuru yaparsanız büyük bir suç işlemiş olursunuz. Bu şekilde bir sahtekarlık evrak üzerinde oynanan bir oyun olacağı için başınız büyük bir derde girebilir. Doğum parasını sadece anneler alabilir. Baba adayları bu paradan yararlanamaz. Eğer çok zor bir durum var ise ancak bu şekilde baba adaylarına verilebilir. Ödemeniz gerçekleştiği zaman Nüfus müdürlüğüne T.C kimlik belgeniz ile gidip ücretinizi alabilirsiniz. Uygulama 2015 de başladığı için bu ücretten 2015 yılından sonra anne olan kişiler yararlanabilir. Bu annelerin dışında 2015’den önce anne olanlar faydalanamaz. Her yıl ücretlerde değişmektedir. Buna göre hangi yıl yürürlükte olan meblağ var ise sizlerde doğum yaptığınız yılki ücrete tabi tutulursunuz. Tüm bu kuralları göz önünde bulundurarak başvuru işlemi yapınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here