PTT Çocuk Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

1
1203
Sitemizde ki makaleler uzman ekiplerimiz tarafından yazılmıştır. Fikir Kolik...


Türkiye’de 2015 yılında yeni torba yasa ile birlikte yürürlüğe giren ve resmi gazetede yayımlanan yasaya göre her yeni doğan Türk vatandaşı bebekler için devlet ailelere çocuk parası vermektedir. Çocuk parası ödeme işlemleri ise PTT şubeleri üzerinden gerçekleşmektedir. Bu işlem için gerekli evraklar ve işlemler tamamlandıktan sonra çocuk parası annenin adına PTT hesabına yatırılacaktır. Çocuk parasının ( Doğum parası ) PTT hesabınıza yatacağı gün belli olmadığından devamlı olarak PTT ye gitmektense; Tablet, bilgisayar veya cep telefonunuz aracılığı ile PTT şubelerine gitmeden de çocuk parasının hesabınıza yatıp yatmadığını kolayca sorgulayabilirsiniz. Fikirkolik ekibi olarak sizler için PTT’lerden çocuk parası sorgulama nasıl yapılır sizler için ayrıntılı olarak anlatmaya çalışacağız.

Çocuk Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet Üzerinden Çocuk Parası Sorgulama İşlemi

Çocuk parası sorgulaması işlemini anneler e-devlet portalına girerek çocuk parası sorgulama işlemini rahatlıkla yapabilirler. Eğer e-devlet giriş bilgileriniz yok ise PTT şubelerinden nüfus cüzdanı aslı ile birlikte giderek 2 TL karşılığında e-devlet giriş şifrenizi alabilirsiniz.

E-devlet portalına giriş yaptıktan sonra Ödemeler başlığı altında çocuk parasının hesabınıza yatıp yatmadığını rahatlıkla görebilirsiniz.

PTT Şubelerindenden Çocuk Parası Sorgulama İşlemi

PTT şubeleri eğer oturduğunuz yere yakın ise zaman zaman giderek belirli aralıklarla kontrol edebilirsiniz. Yada ptt şubelerinden adınıza posta çeki hesabı açtırarakta online işlemler üzerinden adınıza doğum parası yatıp yatmadığını rahatlıkla görebilirsiniz.

ALO 170 aracılığı İle Çocuk Parası Sorgulama İşlemi?

ALO 170’i telefon ile arayarakta doğum parasını sorgulama işlemini yapabilirsiniz. ALO 170 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığını ait çağrı merkezidir. Ayrıca bu hat üzerinden bir çok konu hakkında da detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. ALO 170 üzerinden çocuk pararası başvurunuzun hangi aşamada olduğunu, paranın hesabınıza yatıp yatmadığını kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Çocuk Parası Ne Zaman Yatar?

Çocuk parası ne zaman yatar hakkında bilgi vermek gerekir ise; aslında bu işlemlerin çokta uzun sürmediğini belirtmek isterim. Çocuk paraları gerekli koşullar sağlandıktan sonra kısa bir süre bekleyişin ardından mutlaka annelerin hesaplarına yatmaktadır. Bunun kesin bir tarihi yoktur. Başvuruların yoğunluğuna göre bu tarih değişkenlik göstermektedir.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here